Özcan ULUPINAR’ın Hayatı

Kişisel Bilgiler:

                •             Adı: Özcan Ulupınar

                •             Doğum Tarihi: 2 Haziran 1970

                •             Doğum Yeri: Gelsenkirchen, Almanya

                •             Medeni Durum: Evli, ikiz çocuk babası

                •             Eğitim: Gazi Üniversitesi, İşletme Bölümü

Siyasi ve Mesleki Kariyer:

Özcan Ulupınar, Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Siyasi kariyerine AK Parti’nin Zonguldak’ta kurulmasıyla beraber dördüncü sıra milletvekili adayı olarak başladı. Az bir oy farkıyla seçilemeyen Ulupınar, Cumhurbaşkanı’nın takdiriyle 2004-2011 yılları arasında iki dönem Devrek Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

2011-2018 yılları arasında 24. ve 26. Dönemlerde Ak Parti Zonguldak milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev aldı. Milletvekilliği döneminde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ile beraber Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini de başarıyla yürüttü  . Bu dönemde Devrek ve Zonguldak’ı başarıyla Ankara’da temsil etti.

2018 yılında milletvekilliği görevini tamamladıktan sonra, babası ile beraber kurduğu Ulupınar Şirketi’ndeki görevine döndü .

Ancak siyaset ve değerli şehrimizin değerli hemşehrilerinin istekleri ve görülen lüzum üzerine partinin ve halkın isteğiyle, 2024 yılı 31 Mart yerel seçimlerinde aday olduğu Ak Parti Devrek Belediye Başkanlığı   görevine halkımızın takdiriyle üçüncü defa seçilerek halen sürdürmektedir.

Belediye Başkanlığı:

Ulupınar, iki dönem Devrek Belediye Başkanlığı yaptı. İlk iki döneminde vaatlerini aşarak gerçekleştirdiği projelerle dikkat çekti. 2024 yerel seçimlerinde tekrar Devrek Belediye Başkanı olarak seçilen Ulupınar, belediye başkanlığı görevine devam etmektedir. Bu dönemde de halkla iç içe olarak Devrek’in kalkınması için çeşitli projeler üzerinde çalışacağını ve samimiyetle hizmet edeceğini belirtmiştir.

AK Parti ve Diğer Görevler:

Ulupınar, AK Parti içinde çeşitli kademelerde görev yaptı. Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Ekonomik İş Birliği Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Ayrıca, Devrek Meslek Yüksek Okulu Geliştirme ve Kalkındırma Derneği kurucu Bakanıdır birçok sivil toplum kuruluşunda da aktif olarak görev almaktadır.

Özcan Ulupınar, hem siyasi hem de yerel yönetim kariyerinde önemli başarılara imza atmış bir isim olarak, halkın ve partinin güvenini kazanmıştır. Görev yaptığı tüm alanlarda samimi ve halkla iç içe bir yaklaşım sergileyerek, Devrek ve Zonguldak’ın gelişimine katkıda bulunmaya devam etmektedir.